11. ročník Saxofonové setkání Lhotka u Mělníka 2019

Za několik hodin zahajujeme letošní saxofonový workshop. Přislíbili účast hráči na baryton, tenor, alt i sopransaxofo­nisté.

Teoretické semináře s bezprostředním uplatňováním nabytých vědomostí na konkrétních skladbách umožňují účastníkům postup od základů k pokročilejší látce s pozorovatelným progresem. Metoda nenuceného zapojení do společných improvizací a do sekční hry, včetně nepřetržitého kontaktu s hudebně inspirujícím prostředím, přináší kýžený efekt u saxofonistů, kteří popustí uzdu své kreativity v osobním vyjádření skrze sólo. Pozornost si však zaslouží ještě jiný aspekt. Jsou-li pospolu hudebníci různých úrovní a z různých žánrů, rozvíjí se vedle hudebních teoretických znalostí, které jsou zevrubně probírány, též schopnost vzájemného poslechu a to napodobováním hry zkušenějších hráčů. To je zdrojem inspirace.

Cíl hudebních setkání

 1. zdokonalení se v hudební teorii a propojení pouček v komplexní celek
 2. získání potřebné zběhlosti k statutu použitelného saxofonisty

Střídáním různých aktivit hráči neztrácí pozornost, ale současně neustále akceptují podstatu výuky, což je rozšíření muzikálních dovedností. Mezi ně patří intonace, rytmické cítění a smysl pro groove skladby, dále souhra s ostatními, hra v sekci, schopnost uplatnění a realizace frázování podle různých hudebních stylů, hudební dialog, vyjádření osobních pocitů a nálad v sólech.

Hudebně vzdělávací program je zárukou toho, že si účastníci na všudypřítomnou hudbu zvyknou a mohou se na ni v klidu soustředit detailněji co do harmonie, formy a rytmu. Vynikajícím činitelem, který k dosažení takového cíle pomáhá, je velký fond hudebních harmonických podkladů k ústřednímu tématu, kterému je každoročně hudební setkání věnováno.

Program seminářů

Technika

 • nátisk, tón, témbr
 • intonace a vyrovnaný ladící rozsah, alikvótní tóny a práce s nimi

Všeobecná hudební teorie realizovaná v praxi

 • akordové značky
 • funkce akordů a akordické stupnice v praxi
 • pentatoniky – základní a odvozené, hexatoniky
 • vedení linky při tvorbě sóla
 • rozdíly a shody v interpretaci a improvizaci v závislosti na hudebním stylu
 • nejjednodušší a rychlá realizace akordových značek „spatra“ (playing off the top of head)
 • intervalové vztahy mezi akordy a intervalová improvizace
 • chromatismy, approaching, enclosure notes
 • substituce
 • modální improvizace
 • použití netradičních a exotických stupnic, alterovaných, zmenšených a zvětšených

Plán dne

9:00 – 12:00 dopolední seminář s výkladem tématu dne, uplatnění principů hrou na nástroj 12:30 – 15:00 oběd, osobní volno, individuální konzultace na libovolné saxofonové téma 15:00 – 18:00 odpolední instruktáž, rozbor jazzové formy dne, sekční hra, souhra 18:30 – 19:30 večeře 20:00 – ??? individuální konzultace, jam session

Místo konání: Táborová základna Lhotka u Mělníka v malebném kraji Kokořínska asi 6km od Mělníka. Účastníci mají možnost odpočinout si od velkoměsta v čisté přírodě. Lesy, skály a kopce, louky a kolem všudypřítomné saxofonové linky. To je Lhotka.

(adresa: Turistická základna Lhotka, 277 31 Velký Borek)

Kdy: 10. – 14. srpna 2019 včetně (příjezd 10. 8. dopoledne, ukončení 14. 8. večer)

Cena: 3300, – Kč

Kontakt: přihlášení a případné dotazy mailem na dusch1@email.cz, telefon 604342469

přihláška ZDE

Účastníci mají zajištěno ubytování v nových dřevěných srubech s vlastním sociálním zařízením a vytápěním a samozřejmě plné stravování v místě 5× denně

(v případě zájmu lze individuálně dohodnout a nastavit účast pouze na seminářích bez ubytování, nebo též pobyt jen na vybrané dny)

Volný nátisk a široký dech, Dušan Čech


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*