Rubriky

skills

1. Rytmus a Intonace

Dva nejzákladnější prvky jazyka zvaného hudba. Hudební gramatika tkví ve schopnosti cítit a držet rytmus a perfektně ladit, neboli být IN. Hudba je jako jazyk, s nímž se lze domluvit kdekoli na světě. A jako každý jiný má gramatiku a tou je rytmus a intonace. Rytmus a Intonace by měly být projevem slušného vychování každého hudebníka.

  • Prvním příspěvkem této stránky je skvělý nástroj k procvičení rytmu. Cvičení s metronomem spadá do téže kapitoly o rytmu, a je doporučováno již začínajícím muzikantům, kteří sotva udrží nástroj.

V první řadě je rozdíl mezi pojmy rytmus a tempo. Hrát v rytmu v tempu 60 BPM je něco jiného, než hrát v rytmu, tedy udržet jej bez nenápadného ritardanda, nebo acceleranda, v tempu 260 BPM.

Rytmický LOOP

Cvičit s rytmickým LOOPem je vyšší kategorie rytmického cítění, protože jde navíc o vycítění groovu daného stylu. Souvisí to i s vizualizací bubeníka a jeho pohyby. Zde je Shuffle Loop v tempu 100bpm.

(poznámka: předpokladem k funkčnímu použití loopů – plynulá nepřetržitá stopa – je přehrávač, který nevytváří krátké pauzy mezi tracky. Pro přehrávání na PC je tato funkce téměř standardem, ideální je například Winamp. Najít ovšem takový přehrávač pro mobilní telefon se může zdát téměř nadlidský výkon. Přehrávač na těchto stránkách si při volbě přehrávání ve smyčce pravým tlačítkem myši bohužel také neodpustí nepatrnou prodlevu. Doporučuji soubor stáhnout)

DRUM SHUFFLE 100bpm

Podklad ke stažení ZDE

2. Drum & Bass

Pokud se k bicí stopě připojí basa, vzniká nejjednodušší a nejčitelnější backround pro nácvik improvizace, protože basa spolu s bicími vytvářejí mezi sebou vzájemnými drobnými posuvy v rytmu typický groove, s nímž by mělo dýchat i sólo. Vplout do rytmického pocitu. Navíc dobrý walking bass dokáže charakterizovat rytmus i harmonii dostatečně zřetelně. Ve chvíli, kdy se nakonec přidá harmonický nástroj, už by mělo být sólo perfektní a posazené. Kytara, nebo piano už pouze vykreslují harmonickou tenzi svými alteracemi, plochami nebo obohacují rytmus riffy. A sem tam „hází bomby“, takže leckdy sólistovi projde i nejedna fráze, která by při bedlivém poslechu vyzněla jako chyba. Pak také chodí po tomto světě pianisté a kytaristé, kteří jakmile spustí, sólista nabude dojmu, že se zrychlilo. Tito „dopředisté čili bratři Pospíšilové“ mohou strhnout celou kapelu. Je to závažný defekt hudebnosti. Nemusí být sice pokaždé na škodu, pokud to souvisí s aktivní a pasivní první dobou. Ale o tom je groove v závislosti na hudebním stylu. Swing 30. let není reggae.

A na závěr

existuje celá řada předních saxofonistů, kteří nahráli desku či CD pouze v triu: saxofon, bass, bicí. To je už o mistrovství a nástrojové jistotě de facto tří individualit.

Swingové kolečko v 130bpm. Podklad ke stažení Ebm7 Ab7 | DbMA7 |

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*