Rubriky

piano

Vítejte v mém kurzu jazzového klavíru

Jazzové piano stojí na rytmizaci, riffech a správném harmonickém voicingu – sazbách pravé a levé ruky. Skripta, která jsem připravil, obsahují cvičení, která jsem pečlivě vybral a vytvořil pro mé studenty k nácviku jazzových, latino nebo pop – soulových doprovodů.

Ve cvičeních jsou uplatněny nejpoužívanější progrese a typické akordické postupy, které jsou běžně používány v jazzu i jiných stylech. Každé cvičení má svůj vlastní groove a rytmizaci, což vám umožní rozvíjet své dovednosti v různých hudebních stylech a kontextech.

Skripta jsou navržena tak, aby pokryla širokou škálu dovedností – od úplných základů až po moderní sazby v tercdecim akordech. Pokročilejší studenti se zabývají použitím alterací, prvky bitonality a metodou lomených akordů, známých jako slash chords.

Je důležité zdůraznit, že klavírní hra je neocenitelná nejen pro klavíristy, ale také pro hráče na dechové nástroje. Díky přehledné vizualizaci harmonie na klaviatuře získávají hráči jasný obraz o vztazích mezi akordy, stupnicemi, o pohybu jednotlivých hlasů a vedení linky. Tím se harmonie stává zviditelněnou a přehlednou.

Tato schopnost „vidět harmonii“ je zvláště užitečná při stavbě sóla v improvizaci. Každý dobrý muzikant by měl ovládat v základech harmonii a klavírní sazby, protože mu to pomáhá v hudební představivosti a improvizaci. Klavír tedy nabízí jedinečnou platformu pro pochopení a aplikaci hudební teorie, což je klíčové pro Váš rozvoj na cestě použitelného a dobrého muzikanta.

Takže ať už jste klavírista, nebo hráč na dechový nástroj, doufám, že tato skripta vám poskytnou

  • cenné nástroje a techniky, které vám pomohou rozvíjet teoretické i technické dovednosti v oblasti jazzového klavíru
  • pomohou prohloubit vaše porozumění jazzové i moderní harmonii
  • a posílí vaše dovednosti v improvizaci na saxofon.

    Přeji vám hodně úspěchů a radosti z hraní!

IIm7 V7(b9) IMA7 I6

Jazz Exercise No.1A

IIm9 V13 IMA9 I6/9

Jazz Exercise No.2

Zaujaly Vás skripta nebo Vám chybí hudební teorie pro lepší praxi?

Zajímalo by Vás více teoretických vychytávek a triků pro realizaci progresí? Chcete okořenit Vaše sóla a nebloudit pokusem a omylem?

Rozšiřte si Vaše znalosti hudební teorie díky vizualizaci na klavíru. Staňte se lepším muzikantem. Mnohé praktické rady pro hru na saxofon vychází z orientace na klaviatuře. Tipy a návody pro improvizaci jsou Vám na dosah.

Využijte bezplatnou konzultaci nebo individuální osobní setkání u klavíru i se saxofonem zároveň. Budete překvapeni!!

KONTAKTUJTE MĚ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*