Sdílení vědomostí a zkušeností (9. 7. 2018)
Ať jste učitel, nebo vynikající hráč a zdráháte se sdílet své znalosti z obavy o ztrátu své exkluzivity, svého „now-how“, vězte, že znalost má dvě složky (dimenze), explicitní a tacitní.
Explicitní dimenze
je ta část znalostí, kterou můžeme vyjádřit pomocí písma, zápisu, obrázku či digitálního záznamu. Explicitní znalosti tvoří obsah mých stránek a lze je bez problémů přenášet, předávat je mezi sebou, ale také krást.
Tacitní dimenze
je soubor dovedností či schopností, letitých zkušeností, intuice, pravidel, principů, mentálních modelů a osobních představ konkrétního člověka nebo skupiny, která jednotlivce ovlivňuje. Je vždy propojena s praktickými činnostmi a postupy, s cvičením, s opakováním, s rutinami, idejemi, nápady, hodnotami a emocemi jedince, nebo skupiny. Vyjádřit a předat tacitní znalost podobným způsobem jako znalost explicitní (tedy ji tzv. externalizovat) de facto nelze. Je natolik svázána s osobností svého nositele a činností, kterou provádí, že ji při pokusu o externalizaci obvykle zničíme. Tacitní znalosti mají vysoce osobní charakter a jejich nositel navíc nemusí o jejich existenci vědět, aby je definoval.
Exkluzivní postavení učitelů hudby, zkušených hráčů, nebo muzikantů všeobecně, proto nemůže sdílení explicitních znalostí na internetu nijak ohrozit. Tím, co vytváří hodnoty, co rozhoduje o kvalitě, jsou jejich znalosti tacitní, a potenciální student z nich může mít užitek pouze osobním kontaktem. Pokud jste „jen“ amatérský hráč, nebo samouk, možná se necítíte být pro sdílení svých znalostí dostatečně odborně fundován. Ale přesto, nemějte zábrany se o své zkušenosti podělit.
Nevěřte bez výjimky všem hudebně teoretickým expertům, profesorům a metodikům, neboť expert rozumí jen svému úzkému oboru. A jednotlivé obory žijí ve svých osobitých světech, mnohdy neprovázaně. Používají své metody, jiné předpoklady, jinou logiku procesů i jejich zkoumání. Je nezbytná syntéza. A přitom platí přirovnání, že „ani na deset kusů rozsekaná kráva nikdy nedá krávu celou, živou“.
Není proto třeba se zdráhat vyjádřit svůj názor, svůj postřeh, svůj tip, nebo přispět svými radami. Vaše metody Vám beztak nikdo nevezme, jak bylo nastíněno. Nejlepším optimalizačním nástrojem bývá „zdravý selský rozum“.